228 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI

228 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI

sobota, 3 grudnia 2022 r., godz. 12:00

1. Adolf Abraham Behrmann(1876-1942)

Kwiaty w wazonie sygn.p.d. Behrmann

olej, tektura, 63x47 cm

Estymacja: 11.000 - 15.000,-

2. Janusz Benedyktowicz(1918-2001)

Widoki Krakowa(1962, 1963) sygn.p. i l.d. JANUSZ BENEDYKTOWICZ

tempera, papier, 10,7x15,6; 12,5x18,5 cm (wysłane jako kartki pocztowe)

Estymacja:  450 - 600,-

3. Janusz Benedyktowicz(1918-2001)

Wesołych Świąt i P.F.(l.80.XX w.) nsygn.

linoryty barwne,16,8x8,7; 9,6x14 cm (grafiki wysłane jako kartki pocztowe)

Estymacja:  300 -500,-

4. Dora Bianka [Dorota Kucembianka](1895-1979)

Kwiaty w wazonie sygn.p.d. dora / bianka

olej, płótno, 45,5x38 cm

Estymacja:  1.700 - 2.200,-

5. Jacek Bigoszewski(1945-1997)

Z cyklu „Horyzont”(1984) sygn.nieczytelnie, dat.p.d. 84

linoryt (e.a.), 8,1x11,2 cm

Estymacja:  400 - 800,-

6. Józef Brandt(1841-1915)

Fragment z obrazu „Jarmark w Bałcie” sygn.p.d. monogramem JB

olej, płótno, 49x60,5 cm  (ekspertyza Katarzyny Posiadały)

Estymacja:  100.000 - 150.000,-

Malarz i jego sobowtór(„Derrière le Miroir” no 246, 1981, Mourlot #992) nsygn.

litografia barwna, 31,9x47,3 cm

Estymacja:  1.400 - 1.800,-

8. Władysław Chmieliński(1911-1979)

Plac Zamkowy zimą sygn.p.d. Wł. Chmieliński

olej, płótno, 60x122 cm

Estymacja:  20.000 - 25.000,-

9. Volodymyr Fedorczenko(ur.1948)

Jeźdźcy na koniach sygn.p.d. cyrylicą Fedorczenko

olej, tektura, 20,5x24,5 cm

Estymacja:  500 - 700,-

  10. Jan Zachariasz Frey(1769-1829) wg Zygmunt Vogel(1764-1826)

Pałac w Jabłonnie. Z albumu „Zbiór sławniejszych pamiątek narodowych...” sygn.na płycie l.d. Z.Vogel delin:, p.d. J.Frey sculp:

akwaforta, miedzioryt, 24,3x29,5 cm

Estymacja:  500 - 800,-

11. Andrzej Gieraga(ur.1934)

Kompozycja zrównoważona I(2016) sygn.dat.na odwrociu ANDRZEJ GIERAGA / ... / 2016

technika własna, akryl, tektura, pilśnia, 100x100 cm

Estymacja:  35.000 - 45.000,-

12. Andrzej Gieraga(ur.1934)

Helios(1986) sygn.dat.p.d. Andrzej Gieraga ‘86

technika własna, relief (16/50), 15x11,8 cm

Estymacja:  1.700 - 2.000,-

Bez tytułu VIII a(1989) sygn.dat.p.d. Andrzej Gieraga ‘89

technika własna, relief (e.a.), 15x11,8 cm

Estymacja: 1.700 - 2.000,-

14. Konstanty Górski(1868-1934)

Pejzaż z wędrowcem sygn.p.d. KGorski

olej, płótno, 74,7x100,5 cm

Estymacja:  18.000 -23.000,-

15. Jurij Gurin(ur.1953)

Martwa natura(1997) sygn.l.d. JURIJ GURIN, sygn.cyrylicą,
dat.p.d. Jur. Gurin 97

olej, płótno, 40x50 cm

Estymacja:  3.000 - 4.000,-

16. Juliusz Holzmüller(1876-1932)

Wesołych Świąt(1907) sygn.dat.l.d. Juliusz Holzmüller / 1907

tusz, gwasz, papier, 18x27,7 cm (w św.p-p)

Estymacja:  3.500 - 4.000,-

17. Stanisław Jakubowski(1885-1964)

Ofiara przed posągiem słowiańskiego boga sygn.p.d. St.Jakubowski

akwaforta, 12,6x9,5 cm

Estymacja:  400 - 700,-

18. Stanisław Jakubowski(1885-1964)

Zestaw 7 exlibrisów i miniatur sygn.na klocku monogramem autorskim w formie słowiańskiej swastyki

drzeworyty, ok. 8x7; karty 26,5x20,5 cm

Estymacja:  400 - 700,-

19. Tadeusz Kokietek(1920-1982)

Tatarzy(1949) sygn.dat.l.d. Tadeusz Kokietek 49

akwarela, papier/tektura, 50x69,5 cm

Estymacja:  2.500 - 3.500,-

20. Wacław Kondek(1917-1976)

Płaszczka(1963) sygn.dat.p.d. WKondek 1963

linoryt (e.a.), 30,3x50,4 cm

Estymacja:  800 - 1.200,-

21. Wacław Kondek(1917-1976)

Czarownica VI sygn.p.d. Wacław Kondek

litografia (6/10), 43,2x29 cm

Estymacja:  800 - 1.300,-

22. Róża Kordos(ur.1975)

Bez tytułu sygn.na odwrociu RÓŻA KORDOS

technika mieszana, collage, płótno, 30x80 cm

Estymacja:  1.800 - 2.200,-

23. Wojciech Kossak(1856-1942)

Szarża Mameluków. Fragment „Bitwy pod piramidami”(1900) sygn.dat.l.d. Wojciech Kossak / 1900

olej, płótno, 350x320 cm

Estymacja: 1.200.000 - 1.500.000,-

24. Alfred Wierusz-Kowalski(1849-1915)

Napad wilków sygn.p.d. A. Wierusz-Kowalski

olej, tektura, 33x54,5 cm

Estymacja:  350.000 - 400.000,-

25. M. Kruszelnicki(I poł.XX w.)

Wiejski kościółek sygn.l.d. M.Kruszelnicki

olej, płótno, 36,5x26,5 cm

Estymacja:  500 - 800,-

26. Utagawa Kunisada II(1823-1880)

Kurtyzana Edomachi układająca kwiaty irysów z serii „Ikiutsushi bijin kurabe” sygn.na klocku l.śr. Konomi ni ôjite Kunisada hitsu

drzeworyt barwny, 36,5x24,6 cm

Estymacja:  1.500 - 1.200,-

27. Adolf Kunst(1882-1937)

Pejzaż z drzewem sygn.p.d. A.Kunst i na płycie l.d. A.KUNST

akwaforta, akwatinta, 12x8,6 cm

Estymacja:  150 - 200,-

28. Konstanty Mackiewicz(1894-1985)

Pejzaż z wodą sygn.p.d. K.MACKIEWICZ

olej, płótno, 50x62 cm

Estymacja:  5.500 - 7.500,-

29. Konstanty Mackiewicz(1894-1985)

Pejzaż z brzozami sygn.l.d. K.MACKIEWICZ

olej, pilśnia, 33x41 cm

Estymacja:  5.000 - 6.500,-

30. Jan Czesław Moniuszko(1853-1908)

Uroki wędkowania sygn.śr.d. J.C.Moniuszko

olej, płótno, 48,5x52 cm

Estymacja:  5.500 - 7.000,-

31. Stefan Mrożewski(1894-1975)

Ex libris Archiwum Miejskiego w Warszawie(1935) sygn.na klocku l.d. monogramem MS

drzeworyt, 9,5x7 cm

Estymacja:  250 - 400,-

32. Stefan Mrożewski(1894-1975)

Amazonka(1935) sygn.na klocku p.d. monogramem MS

drzeworyt, 7,1x9,1 cm

Estymacja: 350 - 500,-

33. Stefan Mrożewski(1894-1975)

Sarny przed stajenką(1936) sygn.na klocku l.d. monogramem MS

drzeworyt, 10,2x7,6 cm

Estymacja:  350 - 500,-

34. Danuta Muszyńska-Zamorska(1931-2022)

Dziewczynka z bukietem kwiatów(1994) sygn.dat.p.d. Dania M. / 1994.

akwarela, gwasz, papier/tektura, 69,5x49,5 cm

Estymacja: 4.000 - 5.500,-

35. K. Näthe(1878-?)

Pejzaż alpejski sygn.p.d. KNÄTHE

olej, płótno, 82x101 cm

Estymacja: 2.500 - 3.500,-

36. Eligiusz Niewiadomski(1869-1923)

Mogiła sygn.l.d. monogramem EN

olej, płótno/tektura, 18x42,5 cm

Estymacja: 10.000 - 15.000,-

37. Marek Paluch(ur.1954)

S.P.-XXXI(2022) sygn.dat.na odwrociu MAREK PALUCH / ... / 2022.

technika własna, płyta, 101x101 cm

Estymacja:  17.000 - 20.000,-

38. Józef Panfil(ur.1958)

Motyw z Paros sygn.l.d. PANFIL

olej, płótno, 33x27 cm

Estymacja:  4.500 - 6.500,-

39. Henryk Płóciennik(1933-2020)

Arcydzieło X(1985) sygn.p.d. (A.P.) H.Płóciennik. dat.śr.d. 1985

autocynkografia (16/50), 32,6x25 cm

Estymacja:  1.300 - 2.500,-

40. Józef Popczyk(1890-1971)

Trzy kobiety z instrumentami(l.40/50.XX w.) sygn.l.d. J. Popczyk

olej, sklejka, 50,5x60 cm

Estymacja: 6.500 - 7.500,-

41. Bencion Rabinowicz (Benn)(1905-1989)

Album „Nus”. 12 litografii, wstęp Maximilien Gauthier(1948) sygn.na płycie Benn

litografie, 39x27,5; karty 44x32,5 cm

Estymacja:  5.000 -7.000,-

42. Barbara Rosiak(ur.1955)

Narodziny Wenus(1980) sygn.dat.p.d. imp. Barbara Rosiak 1980

akwaforta barwna (e.a. III), 30,5x23,8 cm

Estymacja:  1.700 - 2.300,-

43. Barbara Rosiak(ur.1955)

Kapliczka(1981) sygn.dat.p.d. imp. Barbara Rosiak / 1981

akwaforta barwna (89/100), 11,2x7,5 cm

Estymacja:  500 - 800,-

44. Barbara Rosiak(ur.1955)

Mała Alhambra(1991) sygn.dat.p.d. imp. Barbara Rosiak / 1991

akwaforta barwna (2/100), 10,8x8,5 cm

Estymacja: 500 - 800,-

45. Jolanta Rudzka-Habisiak(ur.1958)

Black z cyklu „Simplony”(2021) sygn.dat.p.d. J.Rudzka-Habisiak’21

technika własna, przeploty, płótno, 70x70 cm (84x84 cm z ramą)

Estymacja:  12.000 - 15.000,-

46. Czesław Rzepiński(1905-1995)

Mury Krakowa(1946) sygn.dat.p.d. Rzepiński 1946

litografia, 28,5x33 cm

Estymacja:  1.200 - 1.800,-

47. Tadeusz Sprusiak(1907-1985)

Zakopane - Krzeptówki sygn.p.d. T. SPRUSIAK

olej, płótno, 60x70 cm

Estymacja:  3.000 - 4.500,-

48. Tadeusz Sprusiak(1907-1985)

Kołobrzeg sygn.l.d. T. SPRUSIAK

olej, płótno, 60x70 cm

Estymacja: 3.000 - 4.500,-

49. Henryk Stażewski(1894-1988)

Okładka tomiku Andrzeja Partuma sygn.p.d. H.Stażewski

litografia, 16x16 cm

Estymacja:  1.800 - 2.500,-

50. Marc Sterling(1898-1976)

Martwa natura z butelką sygn.l.g. M. Sterling

ołówek, papier, 25x25 cm

Estymacja: 800 - 1.200,-

51. J. Szperling(XX w.)

Portret kobiety(1936) sygn.dat.l.d. J. Szperling / Łódź 1936

pastel, papier, 53,5x43,5 cm

Estymacja:  3.000 - 4.000,-

52. Jerzy Truszkowski(ur.1961)

Zielona mandala(2008) sygn.dat.na odwrociu JERZY TRUSZKOWSKI 2008

olej, płótno, 90x90 cm

Estymacja:  3.000 - 4.000,-

53. Józef Wasiołek(1921-2008)

Paryż o zmroku(1968) sygn.dat.l.d. J WASIOŁEK 68

olej, płótno, 51x71 cm

Estymacja:  5.500 - 8.000,-

54. Józef Wasiołek(1921-2008)

Kwiaty w wazonie sygn.l.d. J.WASIOŁEK

olej, pilśnia, 22x15 cm

Estymacja:  1.800 - 2.500,-

55. Józef Wasiołek(1921-2008)

Pejzaż z kościołem sygn.l.d. J.WASIOŁEK

olej, płótno, 65x50 cm

Estymacja:  6.000 - 8.000,-

56. Józef Wasiołek(1921-2008)

olej, płótno, 47x34 cm

Estymacja:  3.500 - 5.000,-

57. Jan Wodyński(1903-1988)

Tatry. Morskie Oko sygn.p.d. J. Wodyński

akwarela, gwasz, papier/tektura, 30x24 cm

Estymacja:  2.300 - 3.200,-

58. A.N.(XX w.)

Portret kobiety z papierosem(1938) sygn.monogramem, dat.l.d. PF? 1938

olej, płótno, 101x78 cm

Estymacja:  2.500 - 3.500,-

59. A.N.(XX w.)

Góral z fajką(1968) sygn.p.d.nieczytelnie, dat.1968

olej, płótno, 60,5x45 cm

Estymacja:  1.800 - 2.300,-

60. A.N.(XX w.)

olej, płótno, 46,5x38 cm

Estymacja:  3.000 - 4.000,-

61. A.N.(XIX w.)

Łodzie przy brzegu sygn.nieczytelnie p.d.

olej, deska, 18x48 cm

Estymacja:  5.000 - 7.000,-

62. A.N.(XIX/XX w.)

Martwa natura z brzoskwiniami nsygn.

olej, płótno, 73x56 cm (owal)

Estymacja:  3.000 - 4.000,-

63. A.N.(XIX/XX w.)

Portret mężczyzny z brodą nsygn.

olej, płótno, 46x33 cm

Estymacja:  1.800 - 2.500,-

64. A.N.(XIX w.)

Modlitwa zakonnika nsygn.

olej, płótno, 53x40 cm

Estymacja:  2.000 - 3.000,-

65. A.N.(XX w.)

Gospodarstwo nad stawem sygn.nieczytelnie p.d.

olej, płótno, 50,5x70 cm

Estymacja:  900 - 1.300,-

66. A.N.(XX w.)

Pałac w Wilanowie sygn.nieczytelnie p.d.

rysunek lawowany, tusz, papier, 21x28 cm

Estymacja:  400 - 600,-

67. A.N.(XX w.)

Powojenna Warszawa-tryptyk sygn.nieczytelnie p.d.

akwarela, papier, 10x7; 10x12,5; 10x7 cm

Estymacja:  300 - 450,-

68. Dziadki do orzechów - 11 szt.(Polska, Niemcy, I poł.XX w.)

drewno, snycerka, jeden z dziadków z rytym napisem na podstawie: SOLINA, drugi z dziadków z rytym napisem Rhön, pozostałe bez napisów

Estymacja:  4.000 - 5.000,-

69. Figurka Grzybiarka(Ćmielów, l.60.XX w)

sygn. Ć w trójkącie / ĆMIELÓW / MADE / IN POLAND / C - 506 - 967 / 40 / zł 35,- [proj. 1957, Zbigniewa Śliwowska - Wawrzyniak(1931-2003)]

porcelana biała, malowana, wys. 17 cm

Estymacja:  700 - 1.000,-

70. Herbatnica(Rosja, Moskwa, po 1908)

szkło sygn. cyrylicą: TOBAPИЩECTBO / orzeł carski dwugłowy / ПETPA БOTKИНA / СЫНOBЬЯ / BБ MOCKBѢ / ЧAЙ  /  TБ.C . / ЧИCTЫЙ BѢCЪ / 1/2 . Ф . / 1 P. 15 K.,  okucie srebrne sygn. cyrylicą:  delta główka 84 / ЧAЙ T-BA П. БOTKИНA MOCKBA

szkło lane, barwione, mleczne, srebro pr. 84, wys. 17,5 cm

Estymacja:  3.000 - 4.500,-

71. Karafka secesyjna(I ćw.XX w.) nsygn.

szkło białe szlifowane, trawione, mosiądz, wys. 19,5 cm,

pęknięcie szkła pod okuciem z mosiądzu

Estymacja:  500 - 900,-

72. Krucyfiks w oprawie(Francja, I poł.XX w.) nsygn.

macica perłowa, oprawa drewniana, krucyfiks 18,5x11 cm,

w oprawie 38x31,5 (owal)

Estymacja:  1.000 - 1.500,-

73. Kubek - pamiątka z Krakowa(Ćmielów, po 1930)

sygn. pieczątką: Ć w trójkącie / ĆMIELÓW, wycisk: Ć w trójkącie

porcelana biała złocenie, nadruk z napisem: Pamiątka z Krakowa / Widok Katedry na Wawelu, wys. 11 cm

Estymacja:  300 - 500,-

74. Laska spacerowa(Anglia, przed 1886) sygn. punce mało czytelne

kość, drewno, srebro, dł. 90 cm, na srebrnym okuciu dedykacja:
FROM / Lady Alwyne Compton / 1886

[Laska należała do Alwynea Comptona (1855-1911) oficera armii brytyjskiej oraz członka parlamentu Wielkiej Brytanii]

Estymacja:  800 - 1.200,-

75. Łyżeczka w etui(Francja, ok.1900)

sygn. Minerva (małoczytelna) / koło czterodzielne

srebro, kość, dł. 16,5 cm, etui 3x20x6 cm

Estymacja: 300 - 400,-

76. Patera(Warszawa, l.70-80.XIX w.)

sygn. M. CZAJKOWSKI / W / WARSZAWIE [Michał Czajkowski]

plater, wys. 5, śr. 23,5 cm

Estymacja:  300 - 400,-

77. Patera ażurowa(XIX/XX w.) nsygn.

plater, 6x20,5x18,5 cm

Estymacja:  200 - 300,-

78. Popielnica Corfou(Francja, l.20.XX w.) sygn. LALIQUE / FRANCE

szkło kryształowe lane, bezbarwne, 4,5x11,3x11,3 cm

Estymacja:  1.000 - 1.500,-

79. Syfon do wody mineralnej(Paryż, 1929)

sygn. ED.MASSEREY / SIERRE / SMA / CAPSULE STAIN / PARIS / 1929.

szkło barwione, metal, wys. 29,5 cm

Estymacja:  600 - 1.000,-

80. Tłoki pieczętne – 2 szt.

pierwszy z monogramem wiązanym AD(k.XIX w.) nsygn.  mosiądz, drewno, wys. 8,5 cm

drugi z monogramem wiązanym GK(pocz.XX w.) sygn. ALPACCA     alpaka, wys. 8,3 cm

Estymacja:  400 - 500,-

81. Waga pocztowa(Niemcy, Zell, po 1930)

sygn. monogram wiązany JM / BILATERAL [Jakob Maul]

metal, wys. 22 cm

Estymacja:  1.500 - 2.500,-

82. Wazon(l.20-30.XX w.) nsygn.

szkło kobaltowe srebrzone galwanicznie, wys. 30 cm

Estymacja:  1.000 - 1.500,-

83. Wazon gałązka(Polska, III ćw.XX w.) nsygn.

szkło dwubarwne, wys. 28,5 cm

Estymacja:  250 - 400,-