BRYŁA I PŁASZCZYZNA. MAREK SAK. MALARSTWO i RZEŹBA.

BRYŁA I PŁASZCZYZNA

Marek Sak. Malarstwo i rzeźba

22 kwietnia - 4 maja 2013 r.

Spotkanie z autorem - 29 kwietnia, poniedziałek, godz. 17:00

Marek Sak (ur.1960 w Tarnowie) jest absolwentem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, w której otrzymał dyplom na Wydziale Grafiki. Z uczelnią, już jako pedagog, związany jest do dzisiaj. Sak jest artystą multimedialnym - maluje pastelami i farbami olejnymi, wykonuje grafiki w technikach litografii i drzeworytu oraz  rzeźbi w drewnie i kamieniu. Inspiracji dostarczają mu widoki pejzaży, przede wszystkim polskich wsi i mitologia. Zwłaszcza ona dochodzi do głosu w ulubionych przez artystę, dużych w formacie kompozycjach, na pozór abstrakcyjnych, ale niosących różne przesłania, do odczytania dla wnikliwych obserwatorów jego sztuki. Wywodząc swoja twórczość z nurtu galicyjskiego koloryzmu nie boi się śmiałych zestawień barw dających bogate artystycznie efekty.

Marek Sak prezentował swoje dzieła na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i ponad 300 zbiorowych. Kilka z nich miało miejsce w galeriach Rynku Sztuki, z którym artysta współpracuje od dwudziestu lat.

Image  1. Marek Sak

Janus(2010) sygn.

drewno, ok. 30x30x50 cm

Image  2. Marek Sak

Janus II(2011) sygn.

kamień, ok. 30x40x20 cm

3. Marek Sak

Janus(2012) sygn.

granit, wys. ok. 45 cm

Image  4. Marek Sak

On(2011) sygn.

granit, ok. 40x30x10 cm

Image  5. Marek Sak

Anioł(2011) sygn.p.d.

akryl płótno, 100x140 cm

cena: 6.000,-

Image  6. Marek Sak

Nastaje dzień kolejny(2013) sygn.p.d.

akryl płótno, 100x140 cm

cena: 6.000,-

Image  7. Marek Sak

Nyx z synami(2006) sygn.p.d.

tusz chiński, akryl, płótno, 80x60 cm

cena: 4.500,-

Image  8. Marek Sak

Przeddzień stworzenia I(2012) sygn.p.d.

akryl, płótno, 140x100 cm

cena: 6.000,-

Image  9. Marek Sak

Kryształ przymierza(2013) sygn.p.d.

akryl, płótno, 100x140 cm

cena: 6.000,-

Wystawy indywidualne:
2013 - Dorota i Marek Sak, Uniwersytecka Galeria Sztuki, Kalisz,
2012 - Rzeźba i malarstwo, BWA, Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu,
         - Malarstwo. Marek Sak, Galeria Zielona w Łodzi,
2011 - Dwa światy, BWA w Sieradzu,
         - Pejzaże, Muzeum Okręgowe w Tarnowie,
2010 - Malarstwo Doroty i Marka Saków, Galeria BWA „U Jaksy”  w Miechowie,
2009 - Cztery pory roku - Marek Sak, Galeria Rynku Sztuki, Łódź,
2007 - Malarstwo - Marek Sak, Galeria Rynku Sztuki, Łódź,
         - Tusze  - Marek Sak, Markoviec Art Galery, Wageningen, Holandia,
2006 - Litografie i ex librysy Marka Saka, Galeria Mała w Grybowie,
         - Litografie Marka Saka z Łodzi, Miejska Biblioteka Publiczna im. St.Gabryela, Gorlice,
         - Marek Sak - malarstwo i litografie, Małopolska Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów”,
            Gorlice,
         - Malarstwo-Marek Sak, Galeria Miejska w Tarnowie,
2005 - Dorota i Marek Sak - malarstwo, Galeria Nowa w Łodzi,
         - Litografie Marka Saka z Łodzi, Warszawska Galeria Ekslibrisu,
         - Dorota i Marek Sak - malarstwo, Galeria „Plast-Art” Czernichów, Ukraina,
         - Dorota i Marek Sak - malarstwo, Muzeum Historyczne, Kamieniec Podolski,
         - Dorota i Marek Sak - malarstwo, Galeria „Dzyga” Lwów, Ukraina,
         - Marek Sak - „pejzaże”, Galeria u Piotra, Arboretum Bolestraszyce,
2004 - Dorota i Marek Sak - malarstwo, Muzeum Sztuki im.B.B.Chanienkiw, Kijów,
           Ukraina, ekspozycja w ramach „Roku Polskiego na Ukrainie”
         - Dorota i Marek Sak - wystawa malarstwa, Galeria BWA „ZIELONA”, Busko Zdrój,
         - Dorota i Marek Sak - wystawa malarstwa, Galeria BWA, Kielce,
                - Marek Sak - PEJZAŻE, pastele, Galeria Stara, Łódź,
2003 - „Malarstwo” Dorota Sak, „Litografie” Marek Sak, BWA Sandomierz,
2002 - Ex libris i mała forma graficzna - Marek Sak, Galeria Ex librisu, DK „Podgórze”,
         - Dorota Sak, Marek Sak, Piotr Stachlewski,- malarstwo, Galeria „Wozownia” Toruń,
         - Dorota i Marek Sak - malarstwo, Teatr Wandy Siemiaszkowej w  Rzeszowie,
         - Dorota i Marek Sak - akryle, Galeria Miejska w Tarnowie,
         - Marek Sak - kolekcja inspirowana wierszami Tadeusza Przyguckiego pt.”Wystarczy
           Żyć"  Galeria AMCOR - RENTSCH,  Łódź,
2001 - Dorota i Marek Sak malarstwo, Galeria Politechnika, Łódź,
         - Marek Sak - Malarstwo, cykl wystaw Stowarzyszenia Artystów św. Jerzego, Poleski
           Ośrodek Sztuki, Łódź,
2000 - Dorota & Marek Sak - Wystawa Malarstwa, POSK Gallery Londyn,
         - Grafika i Akwarele - M. Sak, Dom Sztuki, Warszawa,
         - Marek Sak - Litografie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie,
1999 - Marek Sak - Litografie, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Galeria Łódzka,
           Muzeum w Łęczycy, Galeria „M” Wrocław,
         - Pejzaże - Marek Sak, Galeria Rynku Sztuki, Łódź,
1998 - Malarstwo i litografia, Galeria Rentsch Polska, Łódź,
1997 - Dorota Sak - Malarstwo, Marek Sak - Litografia, Dom Kultury w Łęczycy,
1994 - Dorota i Marek Sak - malarstwo, „Galeria Laterne” , Chemnitz,
           Dorota i Marek Sak - akwarele, Galeria „Wozownia” Toruń,
1992 - Marek Sak - wystawa akwarel, Galeria „Pasaż”, Tarnów,
           Wystawa Malarstwa i Grafiki, „Galeria 31”, Łódź,
1989 - Malarstwo i Grafika - W. Kidoń i M. Sak, Galeria PWSFTiTV, Łódź.

Dariusz Leśnikowski o twórczości Marka Saka