W KRĘGU STRZEMIŃSKIEGO

W KRĘGU STRZEMIŃSKIEGO

13 czerwca  - 4 lipca 2014 r.

Galeria Pryzmat Związku Polskich Artystów Plastyków, Kraków, ul. Łobzowska 3
wernisaż wystawy - 13 czerwca, godz. 18:00

Współorganizatorzy wystawy: Galeria Pryzmat, Kraków i Rynek Sztuki, Łódź.

Wystawa „W kręgu Strzemińskiego” została otwarta 13 czerwca 2014 r. w Galerii ZPAP Pryzmat w Krakowie przez Prof. Ewę Gołogórską-Kucia oraz Dr. Wojciecha Niewiarowskiego. Prezentowana jest na niej twórczość artystów związanych z łódzką Akademią Sztuk Plastycznych zarówno w tym czasie, gdy wykładał na niej Władysław Strzemiński jak i w latach późniejszych. Do grona bliskich współpracowników Strzemińskiego należeli Stanisław Fijałkowski, Lech Kunka, Stefan Krygier, Bolesław Utkin, Stefan Wegner i Roman Modzelewski. Na wystawie można zobaczyć ich wczesne obrazy powstałe pod silnym wpływem nauczyciela oraz dzieła późniejsze, ukazujące indywidualną drogę artystyczną. Echa twórczości Strzemińskiego widoczne są też m.in. u Bolesława Hochlingera, Andrzeja Gieragi, Henryka Strumiłły i Krystyna Zielińskiego oraz młodszych artystów – Jagody Krajewskiej, Jolanty Rudzkiej-Habisiak, Magdaleny Soboń i Anety Lis-Marcinkiewicz. Dla widzów zaskakująca może być różnorodność stosowanych technik – od klasycznego malarstwa, przez reliefowe kompozycje do wolnostojących rzeźb. Na wernisażu łódzkie środowisko artystyczne reprezentowała Jagoda Krajewska, która specjalnie przybyła na piątkową uroczystość.

Wystawa została przygotowana przez łódzką firmę Rynek Sztuki, zaś aranżację zaprojektował Marek Paluch.

1. Stanisław Fijałkowski(ur.1922)

Zupełnie nowa autostrada I(2007) sygn.dat.na odwrociu

akryl, węgiel, płótno, 100x100 cm

2. Stanisław Fijałkowski(ur.1922)

III Wielki Rów(1986) sygn.dat.na odwrociu

akryl, płótno, 92.5x78.5 cm

3. Stanisław Fijałkowski(ur.1922)

Pejzaż morski(1948) sygn.dat.na odwrociu

olej, płótno, 46x38 cm

4. Stanisław Fijałkowski(ur.1922)

Kubistyczny dzban II(1947) sygn.na odwrociu

olej, płótno/pilśnia, 60x50 cm

5. Andrzej Gieraga(ur.1934)

Obraz LXVIII(1983) sygn.dat.na odwrociu

technika własna, 65x150 cm

6. Bolesław Hochlinger(1898-1979)

Kompozycja V(1962) sygn.dat.p.d.

olej, płótno, 57x74 cm

7. Bolesław Hochlinger(1898-1979)

Malbork(1975) sygn.dat.p.d.

olej, płótno, 60x90 cm

8. Marian Jaeschke(1904-1980)

Kompozycja(1958) nsygn.(na odwrociu nalepki z wystawy w BWA Łódź i inwentaryzacyjna MKiS)

olej, tektura, 34.5x47.5 cm

9. Tomasz Jaśkiewicz(1932-1991)

Kompozycja sygn.na odwrociu

technika własna, drewno, pilśnia, 53x33.5 cm

10. Jagoda Krajewska(ur.1949)

Kwadrat Łodzi(2014) sygn.na odwrociu

papier z żółtych stron książki telefonicznej, oprawa drewniana, 31x30x13 cm

11. Jagoda Krajewska(ur.1949)

Kwadrat NYC(2014) sygn.na odwrociu

papier z żółtych stron książki telefonicznej, oprawa drewniana     31x30x13 cm

12. Stefan Krygier(1923-1997)

Po powrocie Odysa z cyklu „Symultanizm formy”(1988) sygn.dat.p.d.

olej, płótno, 90x130 cm

13. Lech Kunka(1920-1978)

Portret artysty(1969) sygn.dat.p.d.

technika własna,175x120 cm

14. Lech Kunka(1920-1978)

Struktury skał(1975) sygn.dat.śr.d.

akryl, płótno, 100x70 cm

15. Lech Kunka(1920-1978)

Kompozycja(1967) sygn.dat.l.d.

technika własna, pilśnia, 122x59.5 cm

16. Lech Kunka(1920-1978)

Kompozycja(1967) sygn.dat.p.d.

technika własna, pilśnia, 109x44.5 cm

17. Aneta Lis-Marcinkiewicz(ur.1972)

Przestrzenie 34(2008) sygn.na odwrociu

technika własna, pilśnia, 80x111 cm

18. Aneta Lis-Marcinkiewicz(ur.1972)

Iluminacja – przestrzenie(2011) sygn.na odwrociu

poliptyk - 15 elementów, technika własna, płyta paździerzowa,

65x109.5 cm

19. Roman Modzelewski(1912-1997)

Słońce I(1946) sygn.dat.p.d.

olej, płótno, 61x50 cm

20. Roman Modzelewski(1912-1997)

Żagle(1947) nsygn.

olej, collage, płótno, 61x49.5 cm

21. Roman Modzelewski(1912-1997)

Ostatnia decyzja(1986) sygn.dat.l.d.

technika własna, płótno, 34.5x46 cm

22a. Jolanta Rudzka-Habisiak(ur.1958)

Aniołeta Natura(2003) sygn.

technika własna, papier, nici, żywica, metal, 250x200 cm

22b. Jolanta Rudzka-Habisiak(ur.1958)

Aniołeta Demon(2003) sygn.

23. Magdalena Soboń(ur.1976)

Listy miłosne(2014) sygn.dat.p.d.

technika własna, papier, poliptyk - 4 elementy 40x30 cm (każdy)

24. Henryk Strumiłło(1934-2001)

Głębia(1969) sygn.dat.na odwrociu

technika mieszana, płótno, 130x99 cm

25. Henryk Strumiłło(1934-2001)

Kompozycja(1964) sygn.dat.na odwrociu

olej, płótno, 90x60 cm

26. Władysław Strzemiński(1893-1952)

Wieś z cyklu „Białoruś Zachodnia” nsygn.(sygn.przez Nikę Strzemińską, opinia Zenobii Karnickiej z 2012 r.)

ołówek, tusz, kalka, 16.5x34 cm (w św.p-p)

27. Bolesław Utkin(1913-1993)

Kompozycja sygn.p.d.

technika własna, pilśnia, 69.5x69.5 cm

28. Bolesław Utkin(1913-1993)

Kompozycja z kołem sygn.l.d.

technika własna, pilśnia, 61x60 cm

29. Bolesław Utkin(1913-1993)

Kompozycja sygn.p.d.

technika własna, pilśnia, 75x61 cm

30. Bolesław Utkin(1913-1993)

Kompozycja sygn.p.d.

technika własna, pilśnia, 63x61 cm

31. Stefan Wegner(1901-1965)

Kompozycja sygn.l.d.

technika własna, pilśnia, 81x61 cm

32. Stefan Wegner(1901-1965)

Chłopiec na plaży(1955) sygn.dat.p.d.(na p-p)

olej, papier, 45x38.5 cm (w św.p-p)

33. Krystyn Zieliński(1929-2007)

CVIII-91A(1991) sygn.dat.p.d.

technika własna, papier, 52x63 cm

34. Krystyn Zieliński(1929-2007)

CXVIII-91A sygn.p.d.

technika własna, papier, 21x34 cm

35. Krystyn Zieliński(1929-2007)

Bez tytułu sygn.na odwrociu godłem EL

technika własna, metal,  97x73 cm

 RELACJA Z WERNISAŻU