HELENA MISZCZAK. KORELACJE
wystawa: 25 października-15 listopada 2024 r.
Galeria ELart, Rynek Sztuki, ul. Wschodnia 69 (parter, od ul. Narutowicza), Łódź
wernisaż: 25 października 2024 r., godz. 17:00
Helena Miszczak (ur. 2002) – jest artystką młodego pokolenia, studentką trzeciego roku Instytutu Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej twórczość koncentruje się na relacji między różnorodnymi materiałami ze szczególnym naciskiem na proces ich transformacji, wzajemnego oddziaływania i uzupełniania. Artystka analizuje również swoje wewnętrze przeżycia i wyraża je poprzez pracę z materią. Łączy materiały, w jej przypadku są to surowce naturalne - drewno i przemysłowe - metal. Tworzy rzeźby, których forma zawiera elementy wypracowane i surowe, uproszczone, zgeometryzowane kształty nawiązują często do ludzkich części ciała. Służy to eksplorowaniu natury ludzkiej, ukazując, jak różnorodne doświadczenia życiowe oraz relacje wpływają na formowanie naszych osobowości, postaw i idei. Kontrast między materiałami odzwierciedla zaś relacje między naturą a technologią, miękkością a surowością. Współistnienie przeciwieństw nadaje pracom artystki szczególny wymiar, stanowiąc opowieści o równowadze między wpływami zewnętrznymi a naszą wewnętrzną naturą. Proponowane przez nią formy często dotykają również innego pojęcia – transformacji – przedmioty codziennego użytku, ulegają symbolicznej metamorfozie. Rzeźby z cyklu „Dekonstrukcja” są dynamiczną interakcją struktur, symbolizują transformację, ukazując, że w codziennych przedmiotach kryją się głębsze znaczenia, które jedynie czekają na odkrycie.
Dzieła Heleny Miszczak stają się zaproszeniem do refleksji nad ludzką naturą, relacjami miedzy materiami ożywionymi i nieożywionymi oraz nad tym w jaki sposób nasze osobiste doświadczenia wpływają na interpretację otaczających nas przedmiotów oraz ich miejsca w codzienności.
„Korelacje” to pierwsza indywidualna ekspozycja prac Heleny Miszczak, na którą składają się sześć rzeźb oraz jedna praca malarska stanowiąca osobiste dopełnienie koncepcji wystawy. Każda z prac ukazuje coś unikalnego, jest swoistym dialogiem i opowiada o formowaniu i kształtowaniu się dzięki różnorodnym relacjom pomiędzy ich elementami. Jak wyjaśnia artystka:
„Większość eksponowanych rzeźb składa się z dwóch elementów, które mogłyby istnieć niezależnie, ale pełnię znaczenia osiągają tylko w relacji z drugim. Korelacja między nimi nadaje im głębię i siłę wyrazu - bez tego pozostają puste, niedokończone. Gdy myślimy o korelacjach, zazwyczaj mamy na myśli relacje międzyludzkie, lecz te prace sugerują o wiele szerszy kontekst. Jesteśmy nieustannie w korelacji z ludźmi, naturą, przestrzenią i duchowością. Czasem nadajemy tym zależnościom sens, a czasem to one nas definiują. Bez duszy ciało staje się tylko materią, podobnie jak każdy z elementów bez swojego odpowiednika pozostaje niepełny. Wzajemne definiowanie się obiektów jest kluczowe - wszystko wokół nas jest powiązane, choć czasem wydaje się przypadkowe. To właśnie te dynamiczne, wielowymiarowe korelacje kształtują otaczającą nas rzeczywistość.”
Wystawiane prace:
1. Dekonstrukcja(2024) assemblage, 44x55x45 cm cena: 1.000,- |