KAROLINA MATYJASZKOWICZ. MALARSTWO

29 stycznia - 29 marca 2015 r.

Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, Łódź

wernisaż wystawy - 29 stycznia, czwartek, godz. 16:30

        Karolina Matyjaszkowicz urodziła się w Łowiczu, w 1980 roku. Uczyła się w Łodzi, w Liceum Plastycznym i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W 2008 roku obroniła dyplom w Pracowni Druku na Tkaninie pod kierunkiem prof. Krystyny Jaguczańskej-Śliwińskiej na Wydziale Tkaniny i Ubioru, a za powstałą pracę „Czy to Łódź?” – kolekcję tkanin drukowanych, inspirowanych pejzażem zurbanizowanym, otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego. Aneks z malarstwa wykonała w pracowni prof. Jarosława Zduniewskiego. Dzieła, które powstawały w okresie studiów, m.in. w Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej prof. Andrzeja Rajcha – mistrza iluzji, którego trójwymiarowe gobeliny zachwycają odbiorców od lat 70., znamionowały kierunek, w którym Matyjaszkowicz zamierzała podążyć – swoiste zabawy układem scalonym, pozornie typowe dla łódzkiej szkoły, ukazały je niezwykłą wrażliwość, czułej na odpowiedni dobór kolorów, łączenia zróżnicowanych elementów w logiczną, niezwykle dekoracyjną całość. Pomimo osiągnięć na polu tkaniny dekoracyjnej, Artystka zdecydowała się zmienić medium przekazu swoich fascynacji artystycznych poświęcając się jedynie malarstwu.

      Po studiach wróciła do rodzinnego miasta, gdzie bliskość natury przypomniała jej czytane przez babcię legendy – przygody o niesfornym Kłobuczku, bohaterze baśni z nieodległych Warmii i Mazur. Coraz głębiej zaczęła wnikać w kulturę, w której dorastała, interesować się mitologią słowiańską oraz demonologią ludową, dostrzegając w nich mądrość oraz szacunek dla przyrody i sił natury. Fascynacja wierzeniami nie mogła nie odcisnąć się na jej twórczości, to czas gdy w jej obrazach zaczęły się pojawiać duszki, wróżbiarki, dusiołki, kłobuki, czarcichy, czortki, bubuki i plunki. Świat słowiańskich wierzeń i ludowych podań znów stał jej się bliski, tyle że teraz, już jako ukształtowany twórca potrafiła go zinterpretować na swój sposób, wykorzystując go do opowiedzenia własnych historii. Matyjaszkowicz w kompozycjach kładzie duży nacisk, na to by prace miały w sobie coś  nieuchwytnego, magicznego, nieinterpretowanego, jakiś pierwiastek tajemnicy. Jej dzieła mają pobudzać wyobraźnię, zachęcić do obcowania z naturą i przypominać o naszych korzeniach.

Drugą niezwykle ważną inspiracją Artystki jest wzornictwo regionalne. Fascynuje ją folklor, uwielbia wycinanki przedstawiające historie życia codziennego, przepiękne, misterne, niezwykle kolorowe pająki zdobiące wnętrza chat oraz rzeźbione i malowane meble czy bajeczne pasiaki. Często powraca do tych samych miejsc – rodzimego muzeum, skansenu w Maurzycach czy Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie, gdzie wciąż odnajduje nowe bodźce malarskie. Dlatego też jej najnowsze prace obfitują w tradycyjne ludowe desenie, łowickie hafty.

     Prezentowanej wystawie towarzyszy obszerny katalog, który został wydany przez galerię Rynek Sztuki we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym „EL art”.  Katalog został dofinansowany przez prywatnego kolekcjonera Pana Dariusza Majdas i Urząd Miejski w Łowiczu.

1. Płanetniki klecą burzę(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 100x130 cm

cena: 2.600,-  rezerwacja

2. W gąszczu(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 105x105 cm

cena: 2.600,-  rezerwacja

3. Wieszczki łowickie(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 100x100 cm

cena: 2.150,- rezerwacja

4. Wiły-Samowiły z Czortami tańczyły(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 100x100 cm

cena: 2.450,-

5. Hultaje łowickie(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 100x100 cm

cena: 3.000,- sprzedane

6. Cepeliada(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 105x105 cm

cena: 2.600,-

7. Kometa(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 100x100 cm

(kolekcja prywatna)

8. Trzy Niewidy(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 100x100 cm

cena: 2.450,-

9. Zmierzchnica i Świteź(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 100x100 cm

cena: 2.450,-

10. Grusza z cyklu „Pejzaże łowickie”(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 100x100 cm

cena: 2.300,-

11. Aszik Kerib-tryptyk(2014) sygn.dat.l.d.

akryl, płótno, 68x157 cm

cena: 2.700,-

12. W czarodziejskim ogrodzie(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 81x81 cm

(kolekcja prywatna)

13. Południca(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 60x80 cm

(kolekcja prywatna)

14. Ptaki II(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 50x70 cm

(kolekcja prywatna)

15. Panny Łąkowe(2014) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 141x94 cm

(kolekcja prywatna)

16. Ludki i Dziewanna(2013) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 100x100 cm

cena: 3.600,- rezerwacja

17. Nadchodzi zmierzch(2013) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 70x109 cm

cena: 2.300,-

18. Bezdomny Dytko(2013) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 65x65 cm

cena: 1.300,- rezerwacja

19. Czarcie monidło(2013) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 100x100 cm

(kolekcja prywatna)

20. Rajskie drzewo-dyptyk(2015) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 100x200 cm

cena: 3.150,-

21. Zaślubiny(2013) sygn.dat.p.d.

akryl, sklejka, 100x100 cm

(kolekcja prywatna)

22. Łowickie ogrody-dyptyk(2013) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 73.5x144 cm

(kolekcja prywatna)

23. Walka o czorta(2013) sygn.p.d.

akryl, płótno, płyta, 69x122 cm

(kolekcja prywatna)

24. Kukuryk z Kokoszką(2013) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 50x80 cm

(kolekcja prywatna)

25. Golemy i Pani Wszechświat-dyptyk(2012) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 83x65; 83.5x62.5 cm

26. Światy odmienne(2012) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 84x125 cm

27. Strażnik błękitnej doliny(2012) sygn.dat.p.d.

akryl, tkanina poliestrowa, 95x95 cm

(kolekcja prywatna)

28. Dąb Bartek i Wróżbiarki(2011) sygn.dat.p.d.

akryl, płyta, 125x119 cm

(kolekcja prywatna)

29. Magiczny(2009) sygn.p.d.

technika własna, tkanina poliestrowa, 100x110 cm

(kolekcja prywatna)