aukcje dzie sztuki, sztuka modych, aukcje promocyjne,
Moje Konto  |  Zawartość koszyka  |  Zamówienie
Szukaj w ofercie bieżącej:
| Wyszukiwanie zaawansowane

newsletter
Strona główna Oferta Aukcje Wystawy Promocja młodych Kontakt O nas
 
 

AUKCJE

   
 
SAP
CINOA
 
ROKSANA KULARSKA-KRÓL. WIELKA KOBIETA
    A+ | a-

ARCHIWUM

ROKSANA KULARSKA-KRÓL 

WIELKA KOBIETA

7 - 24 kwietnia 2017 r.

Galeria ELart, Rynek Sztuki, ul. Wschodnia 69 (parter, od ul. Narutowicza), Łódź

 wernisaż: 7 kwietnia, godz. 17:00

 

Image

 

     Od Artystki:

 Wystawa jest kolejną z cyklu „Królowe Nocy”, który kontynuuję od 2010 roku. Inspiracją dla mnie od zawsze były sytuacje, które spotykałam w życiu: obserwacje na ulicy, rozmowy, sny... Królowa Nocy związana jest z archetypem Wielkiej Bogini. Na moich obrazach znajduje się w różnych okolicznościach, często jest po prostu portretowana. Większość kompozycji to motywy niecodzienne, paradoksalne, groteskowe. To, co inspiruje mnie najbardziej to właśnie paradoks, „podwójne dno”, warstwy rzeczywistości, które można odkrywać jedna po drugiej, dotykać tego, co niewidzialne. Jedno jest w Królowej niezmienne: jest ona strażniczką bogatej kobiecej natury, niszczy stereotypy, jest prawdziwą diwą, mimo iż zdecydowanie nie mieści się w kanonach kobiecego piękna prezentowanego w mediach. Często towarzyszą jej najwierniejsze ze wszystkich zwierząt - psy. Nazwałam je Psami Kazimierskimi (z racji tego, że cała idea powstała w Kazimierzu Dolnym, a pies jest symbolem tego miejsca). Po raz pierwszy na tej wystawie pojawia się także nowe zwierzę - Królewska Suka.

 Latynosi mają w swojej kulturze postać La Mujer Grande - Wielką Kobietę, która symbolizuje zdoność do autentycznego życia..., do dawania życia... Obrazy, które znajdują się na wystawie to nowy etap w moim malarstwie. Królowa Nocy pozbywa się konturu, wychodzi z ram, odradza się w wolności.

 

Roksana Kularska-Król(ur.1982)

Wystawiane prace:

 

Image

1. Na basenie(2017) sygn.dat.p.d.    

sitodruk, 33x33 cm

cena: 300,- 

 

Image


2. Królowa Nocy spotyka niewiadome(2017) sygn.dat.l.d. 

akryl, płótno, 100x110 cm

cena: 2.150,- 

 

Image


3. Wielka Boginii(2017) sygn.dat.l.d.

akryl, płótno, 120x120 cm

cena: 2.600,- 

 

Image

Image

 
4. Mizogini-dyptyk(2017) sygn.dat.l.d. 

akryl, płótno, 50x100 i 50x100 cm

cena: 2.300,- 

 

Image

5. Akt wielkiego smutku w czarnych butach(2017) sygn.dat.p.d.

akryl, płótno, 60x60 cm

cena: 1.300,- 

 

Image

 
6. Królowa Nocy na ziarnku grochu(2017) sygn.dat.l.d. 

akryl, płótno, 50x50 cm

cena: 720,- 

 

Image

 
7. Portret Królowej Nocy z ustami-poliptyk(2017) sygn.dat.l.d.

akryl, płótno, 95x101 cm

cena: 1.300,-

 

Image

 
8. Taniec, czyli gra w gumę(2017) sygn.dat.l.d. 

akryl, płótno, 90x90 cm

cena: 2.150,-

 

 

 

 Psy, kobiety i łzy. Baśniowo - folkowa rzeczywistość z obrazów Roksany Kularskiej-Król, choć odrealniona wydaje się zarazem dziwnie bliska. Pełna koloru, wyrazistości i charakteru, mocno zarysowana, może nawet przerysowana sytuacja jest zawładnięta przez postać Królowej Nocy, którą może poczuć się każda kobieta. Odrealnione sytuacje majaczą niczym marzenie senne gdzieś między tym, co znane, a tym, co tkwi wyłącznie w naszej wyobraźni. Ta wyczuwalna bliskość jest zapewne spowodowana podświadomą więzią z archetypem Wielkiej Kobiety (The Wild Woman, La Mujer Grande), który przeżywamy czy to w myślach czy w snach, w wewnętrznych doświadczeniach.

Artystka używa atrybutów kobiecości w sposób daleki, od tego który kultywują współczesne media. Oczy opuszczają ciało w tanecznym kulcie dyptyku Mizoginii, włosy Królowej Nocy rozrastają się aż na trzy płótna. Ta przewrotność w ujęciu kobiety ma w sobie coś bardzo realnego i bliskiego realiom. Czy ta kobieca postać jest odzwierciedleniem obliczy i wcieleń samej artystki? Czy stanowi ona współczesne ujęcie archetypu kobiety, przełamując w ten sposób stereotyp kobiety wątłej, delikatnej i uległej? Zabawie z alegorią towarzyszy smutek. Łzy leją się tworząc opływające Królową rzeki, niemalże słychać ujadanie Królewskich Suk. Łzy przynoszą oczyszczenie, uwolnienie, wyzwalają Królową Nocy ze znanych wcześniej ram.

Królowa Nocy spotyka niewiadome jest dla mnie centralnym punktem w odbiorze całej wystawy. W kłębie nieznanego odnajduję prozaiczne codziennie wydarzenia ale też to co spotykamy zanurzając się w głąb siebie, kiedy odkrywamy swoje nowe, nieuświadomione wcześniej oblicze lub też wielkie nieznane, które przychodzi od czasu do czasu by odmienić nasze życie. Wędrując za Królową Nocy w jej świat, gdzieś w onirycznych rytuałach, z niekształtnej wielobarwnej formy rodzi się nasze prywatne doświadczenie Królowych Nocy. 

Bogna Anna Gębalska

Poprzednie Home Następne

© RYNEK SZTUKI Sp. z o.o.
Wschodnia 69, 90-266 Łódź, Polska
tel.: (0048) 42 630 4779
kom.: (0048) 509 922 593
e-mail: galeria@ryneksztuki.lodz.pl


Regulamin domu aukcyjnego
Regulamin sklepu
Polityka prywatności (RODO)

Śledź nas: