EWA JARMAKOWSKA

EWA JARMAKOWSKA.

  9 - 26 września  2022 r.

 wernisaż:  9 września, godz. 17:00

       Ewa Jarmakowska (ur. 1978) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplom uzyskała w Pracowni Ubioru prof. Małgorzaty Gardy, zaś aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. Jarosława Zduniewskiego w 2006 r. Odbyła też  studia podyplomowe „Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej” w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Swoje dzieła prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Warszawie, Łodzi, Miłakowie, Jarocinie i Oslo.

     O własnej twórczości pisze: „Sztuka jest dla mnie poszukiwaniem sensu, głębi, zaglądaniem pod skórę. I jak Witkacy pisał o „uczuciu metafizycznym”, tak ja również chciałabym, aby moja twórczość wywoływała w odbiorcy ten dziwny dreszcz, którego nie da się wypowiedzieć słowami …

    Wystawa obejmuje trzy cykle, które powstały w ciągu ostatnich 5 lat. „Początek” dotyka zarania istnienia człowieka od okresu prenatalnego. Formaty obrazów są niewielkie, pokryte bielą o różnej gęstości i fakturze, na którą nanoszę ledwo widoczne kontury dzieci. Czasem sylwetka widoczna jest tylko poprzez wykruszenie, ubytek w powierzchni obrazu. W moim zamyśle środki artystyczne miały podkreślić kruchość, niewinność i subtelność życia u jego początków. Pomysł na kolejny cykl  „Nieobecność” pojawił się przed pandemią w 2019 roku, a prace powstawały już podczas pierwszego lockdownu.  Obrazy nieoczekiwanie wpisały się w doświadczenie nieobecności, pustego miejsca, jakie pozostało po tych, którzy odeszli. Kompozycje cyklu „Nieobecność” stanowią całość złożoną z kilku elementów, z których usunęłam jeden. W ten sposób starałam się osiągnąć efekt drażniącego braku i niedopełnienia. Podobnie jak w cyklu „Początek” posługuję się środkami wyrazu, które mają uwydatnić ulotność wizji, są to jakby cienie wspomnień. Ostatni cykl „Corpus Dei” odnosi się do chrześcijańskiej tradycji męki Jezusa Chrystusa, archetypu ofiary i okupu, dla jednych przesiąkniętej głębokim sensem, dla innych - niepotrzebnej i bez znaczenia. Moim celem było zbliżenie się do tajemnicy cierpienia, nierozerwalnie związanej z ludzkim życiem. Wkraczając w sferę sacrum, nie chcę jej naruszyć, ale raczej w niej szukać odpowiedzi na pytania o sens cierpienia jakich wobec aktualnych wydarzeń trudno sobie nie zadać”.

1. 06 z cyklu „Nieobecność”(2020) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2020

olej, płótno, 90,5x61 cm

cena: 3.400,-

2. 05 z cyklu „Nieobecność”(2020) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2020

olej, płótno, 90,5x61 cm

cena: 3.400,-

3. 02 z cyklu „Nieobecność”(2020) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2020

olej, płótno, 90,5x61 cm

cena: 3.400,-

4. 01 z cyklu „Nieobecność”(2020) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2020

olej, płótno, 90,5x61 cm

cena: 3.400,-

5. 08 z cyklu „Nieobecność”(2020) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2020

olej, płótno, 90,5x61 cm

cena: 3.400,-

6. 03 z cyklu „Nieobecność”(2020) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2020

olej, płótno, 90,5x60,5 cm

cena: 3.400,-

7. 06 z cyklu „Nieobecność”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

olej, płótno, 90,5x61 cm

cena: 3.400,-

8. 04 z cyklu „Nieobecność”(2020) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2020

olej, płótno, 90x60,5 cm

cena: 3.400,-

9. 01 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

olej, płótno, 30x20 cm (39x29 cm z ramą)

10. 02 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

11. 03 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

olej, płótno, 20x30 cm (29x39 cm z ramą)

12. 04 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

13. 05 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

14. 06 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

15. 07 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

16. 08 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

17. 09 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

18. 10 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

19. 11 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

20. 12 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

21. 13 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

22. 14 z cyklu „Początek”(2017) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2017

23. Nocturn(2021) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2021

olej, tkanina/płótno, 30x28 cm

cena: 420,-

24. Bez tytułu(2022) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA / 2022

olej, tkanina, 33x19 cm

25. Rana(2022) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2022

olej, tkanina/płótno, 122x100 cm

cena: 5.200,-

26. Habit(2022) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2022

olej, tkanina/płótno, 151x120 cm

cena: 6.200,-

27. Pasja(2022) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2022

olej, tkanina/płótno, 120x120 cm

cena: 5.200,-

28. Rozdarta zasłona(2022) sygn.dat.na odwrociu EWA JARMAKOWSKA 2022

olej, tkanina/płótno, 100x90 cm

cena: 4.200,-